Mer

    Morgenkaffen, torsdag 7. mars: Filibuster-utgaven

    Morgenkaffen2

    God morgen! Det er torsdag, og Rand Paul sin filibuster av John Brennan som ny CIA-sjef varte i nesten 13 timer. Den 50. (!) utgaven av morgenkaffen er servert.

    Vi starter med et sitat fra gårsdagen:

    “I will speak until I can no longer speak.»

    Senator Rand Paul (R-Kentucky) tidlig i sin filibuster av John Brennan som ny CIA-sjef. Filibusteren varte i 12 timer og 52 minutter.

    Paul sa følgende like før han ga seg:

    «I’ve discovered there are some limits to filibustering, and I’m going to have to take care of one of those in a few minutes»

    I dag feirer vi som sagt Morgenkaffe nummer 50 (!), og vi introduserer med et nytt segment: Dagens ampol-begrep. Vi kommer til å hente et nytt begrep fra PoliticalDictionary.com hver dag.

    Vi begynner like så godt på A, med Absentee ballot:

    En absentee ballot er en stemme som er avgitt av en som ikke har mulighet til å møte opp på valglokalet på valgdagen. Dette gjøres hovedsakelig via post.

    Absentee ballotts kan være nyttige for å øke valgdeltagelsen, men i noen valgdistrikt får en bare stemme på denne måten dersom man har en gyldig grunn (sykdom, reise etc).

    Dagen i dag i 1977 (for 36 år siden): President Jommy Carter møter Israels statsminister Yitzhak Rabin.

    RabinCarterCarter, som blant annet hadde en bakgrunn som søndagsskolelærer før han ble president, uttalte at han hadde en dyp religiøs tilknytning til «the Holy Land». Han gjorde samtidig stabilitet i Midtøsten til en prioritert sak for sin administrasjon.

    Carters framgangsmåte var forskjellig fra forgjengernes i det at han, i tillegg til å snakke med Israel, også inkluderte forskjellige arabiske fraksjoner i samtalene om regionens skjebne.

    Samtalene ledet til de senere fredssamtaler mellom Rabins erstatter, Menachem Begin, og den egyptiske presidenten Anwar Sadat på Camp David i 1978. Disse forhandlingene satte et rammeverk rundt framtidige fredsforhandlinger mellom Israel og Egypt, og i tillegg planer om å etablere et selvstyrt område for palestinerne innenfor Israels omstridte grenser.

    Og med det, her er dagens nyheter:

    Rand Pauls filibuster av John Brennan som ny CIA-sjef

    PaulFilibusterI går kveld startet Kentucky-senator Rand Paul (sønn av Ron) en vaskeekte, tradisjonell «talking» filibuster mot nominasjonen av John Brennan som ny CIAd-irektør.

    Paul, hjulpet av flere andre republikanske senatorer og et par demokrater, holdt det gående i 12 timer og 52 minutter. Rekorden ble satt av Strom Thurmond (blant annet ved å lese i tele­fon­ka­ta­logen) 28.-29. august 1957. Thurmond snakket i 24 timer og 18 minutter.

    Paul la vekt på at det ikke var Brennan personlig, eller hans nominasjon som CIA-direktør, han var ute etter med filibusteren. Han ville heller bruke anledningen til å få fokus på droneprogrammet:

    “No American should be killed by a drone on American soil without first being charged with a crime, without first being found guilty of a crime by a court,” sa Rand Paul. “How can you kill someone without going to a judge, or a jury?”

    Rand Paul åpnet showet med å love at han skulle prate “until I can no longer speak.” Her kan du se de første 5 minuttene av den 12 timer og 52 minutter lange filibusteren (vi kommer med en liten bakgrunnssak senere i dag):

    httpv://youtu.be/joWWgLII11k

    Representantenes Hus stemte for budsjett som lar amerikanske myndigheter holde åpent etter 27. mars

    Et republikansk forslag som vil la den amerikanske staten forbli åpen fram til slutten av budsjettåret 2013 ble onsdag godkjent i Representantenes Hus.

    Forslaget innebærer at det fristilles 982 milliarder dollar til de amerikanske offentlige samfunnsinstutisjonene så de kan fortsette driften fram til september 2013. Forslaget passerte med 267 mot 151 stemmer, hvor republikanerne stort sett stemte ja og demokratene stort sett nei.

    Det er derimot ikke ventet at dette budsjettforslaget vil stå som det er igjennom Senatet også, og budsjettkampen fram mot 27. mars er langt fra over. Budsjettforhandlingene er en mulighet for Kongressen å gjøre forandringer på sequesterkuttene som ble vedtatt på fredag, og det er ikke ventet at demokratene vil la den muligheten gå fra seg.

    Barack Obama ønsker for eksempel at sequesterkuttene skal betales av både kutt og skattereformer, noe republikanerne ser ut til å nekte å gjøre etter de gikk med på økte skatter fra januar av. Obama har derfor ringt til flere republikanske senatorer som virker interesserte i å inngå en form for avtale, og tok dem med på en middag onsdag kveld.

    En av de inviterte, Dan Coats (R-Indiana), hadde allerede klart sitt budskap for presidenten:

    “My message is, Mr. President we’ve been dealing with short-term, buy-a-little-time stuff for two years now. Isn’t it time to reach some kind of big deal that puts this behind us and sets a course for the next 10 years, removes this dark cloud of uncertainty that’s hanging over the economy and gives us a clear path forward?”

    Schumer ender forhandlinger om nye våpenlover

    POLITICO melder at senator Chuck Schumer (D-New York) nå avslutter de tverrpolitiske forhandlingene med Tom Coburn (R-Oklahoma). Schumer planlegger heller å legge fram et plassholderforslag han foreslp før han gikk inn i forhandlinger med Coburn.

    Uenighetene skal ha vært for store når det gjelder hvorvidt privatpersoner som selger våpen også skal måtte registrere sine våpensalg, slik som våpenforhandlere må gjøre.

    “Sen. Schumer is not prepared to negotiate away the record-keeping requirement in its entirety, lest it make the law unenforceable,” sa en av Schumers assistenter om avgjørelsen.

    Dette er et tilbakeslag for Obamas plan for å få på plass en universiell bakgrunnssjekk for alle som kjøper våpen i USA.

    Arkansas innfører USAs strengeste abortlov

    Arkansas innførte onsdag USAs strengeste abortlov da Representatenes hus stemte for forslaget med 55 mot 33 stemmer.

    Loven innebærer et totalforbud mot abort etter 12. uke, men åpner for unntak når det kommer til voldtekt, incest, når morens liv er i fare eller om barnet har en lidelse som vil føre til at det dør kort tid etter fødselen.

    Loven har blitt godkjent tidligere, men guvenør Mike Beebe (D) brukte sin vetorett mot den fordi han mente den var grunnlovsstridig. På tirsdag stemte Arkansas´ Senat for å ignorere denne vetoen, og i dag fulgte altså Representantenes hus opp.

    Romney returnerer til privat sektor

    MSNBC melder at Mitt Romney nå returnerer til privat sektor. Han skal begynne å jobbe for eldstesønnens investeringsfirma Solamere Capital.

    Det har stort sett vært stille rundt Mitt Romney etter han tapte presidentvalget mot Barack Obama i fjor. Han brøt derimot stillheten på søndag da han stilte til et intervju på «Fox News Sunday». Romney har hatt kontorplass hos Solamere Capital siden han tapte valget, men har heller brukt tid på familien i denne perioden.


    Mor­gen­kaffen ser­veres tidlig hver morgen og byr på nyhets­stoff og aktu­elle artikler fra ame­ri­kansk poli­tikk. Den brygges av redak­tøren i sam­ar­beid med nett­si­dens prak­ti­kanter, og du får den levert direkte i inn­boksen din ved å klikke her.


    Ken­neth Flage er prak­ti­kant for AmerikanskPolitikk.no våren 2013.

    Les også